ÖNCE ÇOCUK GÜVENLİĞİ

Perde kordonları zararsız gözükseler de maalesef bebeklerin ve çocukların kordona alışmaları uzun sürebilir. 90´lı yıllardan bu yana en az on beş çocuk köşe noktalar ve perde kordonları sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Çocuklar perde kordonları ile oynamak için karyolalara, koltuklara ve yataklara tırmanabilirler. Bir çocuk sadece perde kordonuyla oynadığında değil, basit bir şekilde kayma ve düşme sonucunda da zarar görebilir. Çocuklar doğaları gereği keşfedicidir fakat bu keşifler sırasında zarar görmemeleri için; ebeveynler ve bakıcılar perde kordonları çevresindeki eşyalara dikkatli olmalıdır.


İmalatçılar ve parekendeciler imalatını gerçekleştirdikleri ürünlerin güvenliklerini sağlamak için "kordonlu iç mekan perdeleri" için zorunlu standartları takip etmeleri gerekmektedir. 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren, ulusal olarak zorunlu standartlar getirilmiştir.ÇOCUKLARI KORUMA ADIMLARI

Kurulumcular, ürünleri kurarken, güvenli olduğundan emin olmak için her ne kadar standartlara uygun çalışsalar da, evinizdeki küçük çocukların güvenli kalmalarını sağlamak için kendi adımınızı atmanız önemlidir. Perde zincirlerine/kordonlarına yakın olan karyolalar da uyuyan çocuklar, uykularında bu zincirlere/kordonlara kolları veya bacakları dolanarak kan dolaşımı durması durumunda ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bütün Evi Değerlendirin: Bütün evi ele almak en iyisidir. Köşelerden, perde zincirlerinden ve diğer tüm durumlardan doğabilecek kazaları değerlendirin. Tüm pencere ve panjurların etrafındaki mobilyaları kontrol edin.

Çocuk Odalarını Değerlendirin: Zamanlarının büyük kısmı yatak odasında veya bir oyun odasında geçiyorsa, odaya göz atın ve pencere kapamalarının güvenliğini değerlendirin; gerekirse güvenlik kiti takın.
Mobilyalarınızı pencerelerden uzaklaştırın. Mümkünse karyolaları ve mobilyaları penceresiz duvarlara taşıyın.

Çocukları Kablolardan Uzak Tutun: Bebek karyolaları, sandalyeler veya yataklar gibi hareketli mobilyaları kablolardan uzak tutun.

Tüm Perde Kordonlarını Düzenli Olarak Kontrol Edin: Zincirlere/kordonlara dikkat edin. Bunların hepsinin düzgün çalışıp çalışmadığından, yıpranmadığından ve çocukların erişemeyeceğinden emin olun. Yıpranmış kordonlarınızı ve güvenlik kitlerinizi değiştirin.


TÜM ÜRÜNLERİMİZİN YANINDA ÇOCUK GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAK EK PARÇALAR VERİLMEKTEDİR. KULLANMAYI İHMAL ETMEYİNİZ.