GÜVENLİĞİ SAĞLA!

MODERN PERDE SİSTEMLERİNDE ÇOCUK GÜVENLİĞİ !

Değerli Ebeveynler !

Tüm perde kordonları zararsız gözükebilir ancak, maalesef bir bebeğin veya küçük bir çocuğun buna alışması biraz zaman alabilir. 1990’lı yıllardan beri en az 15 çocuk köşe noktalar veya perde kordonları ile kazara hayatını kaybetmiştir. Her ne kadar bu kadar küçük bir sayı gibi gözükse de, bu kazalar çok kolay kaçınabildiğinden dolayı oldukça önemli bir miktardır.

Bir çocuk sadece perde kordonu ile oynayarak değil, basit bir şekilde kayma ve düşme sonucunda ne yazık ki perde kordonu çocuğun boğulmasına neden olabilir.

Çocuklar perde kordonları ile oynamak için karyolalardan, koltuklardan, yataklar ve yüksek mobilyalardan bu kordonlara tırmanabilirler.

Bir çocuğun yapabileceği bu basit hareketlerden dolayı ebeveynler ve bebek bakıcıları olarak perde kordonlarının çevresindeki eşyalara, çocukların güvenliğini sağlamak için çok daha fazla özen göstermemiz gerekmektedir.

Çünkü Keşfedici Olmaları Doğaları Gereğidir!

ZORUNLU KORDON GEREKSİNİMLERİ

İmalatçılar ve perakendeciler, ürettikleri ve tedariğini sağladıkları ürünlerin güvenliğini sağlamak için ‘’kordonlu iç mekan perdeleri’’ için zorunlu standartları takip etmeleri gerekmektedir.
1 Ocak 2015 itibariyle, ulusal olarak zorunlu standartlar getirilmiştir.

ÇOCUKLARI KORUMA ADIMLARI

Kurulumcular, ürünlerin kurulumunda, güvenli olduğundan emin olmak için her ne kadar standartlara uygun çalışsalar da, evinizdeki küçük çocukların güvenli kalmalarını sağlamak için kendi adımınızı atmanız önemlidir. Perde zincirlerine/kordonlarına yakın olan karyolalar da uyuyan çocuklar, uykularında bu zincirlere/kordonlara kolları veya bacakları dolanarak kan dolaşımı durması durumunda ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bütün evi değerlendirin: Bütün evi ele almak en iyisidir. Köşelerden, perde zincirlerinden ve diğer tüm durumladan doğabilecek kazaları değerlendirin. Tüm pencere ve panjurların etrafındaki mobilyaları kontrol edin.

Çocuk Odalarını Değerlendirin: Zamanlarının büyük kısmı yatak odasında veya bir oyun odasında geçiyorsa, odaya göz atın ve pencere kapamalarının güvenliğini değerlendirin; gerekirse güvenlik kiti takın.
Mobilyalarınızı pencerelerden uzaklaştırın. Mümkünse karyolaları ve mobilyaları penceresiz duvarlara taşıyın.

Çocukları kablolardan uzak tutun: Bebek karyolaları, sandalyeler veya yataklar gibi hareketli mobilyaları kablolardan uzak tutun.

Tüm perde zincirlerini/kordonlarını düzenli olarak kontrol edin: Zincirlere/kordonlara dikkat edin. Bunların hepsinin düzgün çalışıp çalışmadığından, yıpranmadığından ve çocukların erişemeyeceğinden emin olun. Yıpranmış kordonlarınızı ve güvenlik kitlerinizi değiştirin.

VATAN PERDE VE SİSTEMLERİ

Sertifikalar Sertifikalar Sertifikalar Sertifikalar Sertifikalar Sertifikalar Sertifikalar